De Nederlandse maakindustrie staat aan de vooravond van een mogelijke sterke groeispurt, dankzij de verhoging van de defensiebegroting, een gevolg van de recent afgesproken nieuwe norm binnen NATO. Dat blijkt uit het nieuwe rapport Mobilising the Dutch defense industry van PwC én de toelichtende analyse “Nieuwe NAVO-norm biedt kansen voor maakbedrijven”. 
 

Waarom dit belangrijk is

  • Volgens het rapport zal de kernuitgaven aan defensie in Nederland stijgen van ongeveer € 22 miljard in 2025 tot circa € 38 miljard in 2030.
  • Over de periode 2025–2030 wordt voor materieel en uitrusting (uitbesteed aan derden) een cumulatief budget geraamd van circa € 62 miljard, waarvan naar schatting € 41 miljard adresserend is voor de Nederlandse maakindustrie.
  • PwC identificeerde circa 3.400 Nederlandse maakbedrijven (OEMs, tier-1 en tier-2 leveranciers) met relevante capaciteiten, variërend van geavanceerde metaalkunststoffen tot elektronica, sensoren en subsysteemproductie. 
     

Wat betekent dit voor maakbedrijven

Volgens PwC kunnen veel, nu nog civiele, maakbedrijven snel toetreden tot de defensiesector, mits zij zich flexibel opstellen, investeren in capaciteitsuitbreiding en samenwerken met andere spelers in het ecosysteem. 

 

Voor die toetreding is het van belang dat bedrijven:

  • hun bestaande technische capaciteiten kritisch inventariseren en afstemmen op defensie-vraagstukken;
  • mogelijk investeren in opschaling van productie, kwaliteitsborging en compliance (veiligheid, regelgeving, certificering), want de benodigde output zal minstens verdrievoudigd moeten worden om het volledige potentieel te benutten.
  • allianties aangaan, zowel met andere maakbedrijven, als met bestaande OEMs of internationale leveranciers, om samen toeleveringsketens te vormen die voldoen aan de technische en organisatorische eisen. 
     

Gevolgen voor Nederland en voor ION-leden

De versterking van de defensieproductie-keten biedt Nederland niet alleen strategische autonomie, maar ook economische kansen: innovatie, nieuwe banen, technologische ontwikkeling en exportpotentieel. Voor leden van Vereniging ION, actief in de technologische en maakindustrie, is dit moment ideaal om te verkennen of hun kennis of productiemogelijkheden aansluiten bij defensie-vraagstukken.

Het rapport van PwC benadrukt dat nu het moment is om in beweging te komen. Voor bedrijven die nog niet actief zijn in defensie, is de komende periode cruciaal om zich te heroriënteren, competenties te verbeteren en samenwerkingsverbanden aan te gaan. 

 

Bronnen: