Uit de Monitor Arbo in Bedrijf 2022-2023 van de Nederlandse Arbeidsinspectie blijkt dat 65% van de Nederlandse bedrijven nu beschikt over een risico-inventarisatie en -evaluatie (RI&E), een stijging ten opzichte van eerdere jaren toen slechts de helft van de bedrijven er een had. Hoewel deze toename positief is, blijft de kwaliteit van een aanzienlijk deel van de RI&E’s onder de maat: bij 35% van de bedrijven voldoet deze niet aan de gestelde eisen.
Psychosociale risico’s blijven belangrijk aandachtspunt
Psychosociale arbeidsbelasting (PSA) vormt een risico voor werknemers in alle bedrijven met twee of meer medewerkers. De monitor toont aan dat 26% van de bedrijven te maken heeft met extern ongewenst gedrag, 31% met werkdrukgerelateerde stress, 12% met intern ongewenst gedrag en 9% met discriminatie. Het goed beheersen van deze risico's blijft een belangrijk aandachtspunt.
Andere risico’s op de werkvloer
Naast PSA signaleert de Nederlandse Arbeidsinspectie nog andere veelvoorkomende risico’s die vaak onvoldoende beheerst worden, zoals blootstelling aan gevaarlijke stoffen, aanrijdgevaar, trillingen en explosiegevaar (ATEX). Bedrijven met een kwalitatief goede RI&E scoren aanzienlijk beter op gezond en veilig werken, dan bedrijven met geen of een onvoldoende RI&E.
Bron: Nederlandse Arbeidsinspectie – Monitor Arbo in Bedrijf 2022-2023
https://www.nlarbeidsinspectie.nl/publicaties/rapporten/2024/09/12/arbo-in-bedrijf-2022-2023
Vereniging ION is op het moment bezig met het ontwikkelen van een branche RI&E waar lidbedrijven gebruik van kunnen maken voor het opstellen of verbeteren van hun RI&E. De branche RI&E zal naar alle waarschijnlijkheid in 2025 ter beschikking worden gesteld. Hier zullen de leden van Vereniging ION uiteraard van op de hoogte worden gesteld.
Wil je voor die tijd alvast hulp hierbij? Neem dan even contact met ons op, en dan kijken we samen hoe wij jou hiermee op weg kunnen helpen.