Op uitnodiging van de Euro parlementariërs mw. Anthea McIntyre en mw. Julie Girling, en in aanwezigheid van leden van de Europese Commissie, medewerkers van DG Environment, een vertegenwoordiger van ETUI (onderzoeksinstelling van de Europese koepel van vakverenigingen), medewerkers van de permanente vertegenwoordigingen van Hongarije, Italië, Tsjechië, Griekenland, Denemarken, Luxenburg, Oostenrijk, Polen en Nederland en diverse vertegenwoordigers van een aantal brancheverenigingen die verenigd zijn onder het Cross industry initiative (Cii), heeft op dinsdag 5 juni 2018 in de European Parliament Members Salon een overlegdiner plaatsgevonden over het synchroniseren van REACH en OSH.

Het is de industrie een doorn in het oog dat de regelgeving rond REACH en OSH net zo ver uit elkaar lopen dat veel zaken dubbel uitgevoerd moeten worden, omdat bijvoorbeeld grenswaarden net even anders liggen of registraties net op een andere plaats met een ander accent moeten worden gedaan. Dit belast de industrie onnodig met regeldruk. Iets waar de overheid toch eigenlijk wat aan wil en moet doen om de concurrentiepositie van Europa sterk te maken en/of te houden.

Na het welkom van MEP Anthea McIntyre, gaf Martin Wieske namens het Cii een uitleg over de position paper (zie bijlage onderaan de pagina). In zijn betoog gaf Martin Wieske aan dat arbeidsveiligheid een groot goed is, maar dat door langs elkaar heen werkende regels er veel “onnodig” werk gedaan moet worden, wat uiteraard kostenverhogend is. Daarna gaf Tony Masu namens de vakbonden een reactie. In het kort was zijn reactie; REACH is een mooi maar incompleet instrument om de werkplekveiligheid te garanderen. OSH moet daarom separaat blijven bestaan en wellicht zelfs met aanvullende eisen worden uitgebreid. Uiteraard volgde er een lange en indringende discussie waar de ca. 40 aanwezigen diep op de materie ingingen. Dat in de discussie ook het Chroom(VI)-autorisatietraject, de kwaliteit van VIB’s, het project de Road to Zero, RMOA’s en de positie van CETS in REACH Refit werden aangehaald, was onvermijdelijk. Tot slot gaf MEP Julie Girling een resume van de avond. De conclusie; er lijken mogelijkheden om de beide regelgevingen beter te synchroniseren, maar daar is aanvullend onderzoek voor nodig en het verlichten van regeldruk mag zeker niet ten koste gaan van veiligheid op de werkplek.

Het zal duidelijk zijn: wordt vervolgd.

Bio of the (guest) speakers
Anthea McIntyre MEP is a Member of the European Parliament for the European Conservatists and Reformists group since 2011. She is the coordinator of the ECR group in the EP Employment and Social Affairs Committee and a substitute member of the Agriculture and Rural Development Committee. As regards REACH-related files, Anthea McIntyre has been the Shadow Rapporteur for the ECR group on both the first and the second Carcinogenics or Mutagens at Work Directives. Before the European Parliament, she has served as vice-chair of the UK Conservative Party.

Julie Girling MEP is a Member of the European Parliament since 2009. She has been a member of the European Conservatists and Reformists group until February 2018, when she joined the European People’s Party. Julie Girling is the vice-coordinator of the EPP group in the EP Environment, Public Health and Food Safety Committee. She has been the Shadow Rapporteur for the first Carcinogens and Mutagens Directive for the opinion-giving ENVI Committee. Before joining the European Parliament, Julie Girling has served as a member of district and county Councils in the UK.

Martin Wieske is an expert in chemicals policy. He leads the Occupational Health and Safety section at the German Non-Ferrous Metals Association, based in Berlin. He is a member of the Working Party on Chemicals in the workplace within the Advisory Committee on Safety and Health (ACSH) of the European Commission. He is also a member of the German Committee on Hazardous Substances (AGS), chairing a host of working groups, including the ones on REACH-OSH intersections and carcinogenic subastances. Moreover, Martin Wieske chairs the Eurometaux working group on Risk Assessment in the EHS area. He has studied biology at the University of Münster and the Humboldt University of Berlin, holding a PhD in cell biology at the Max Delbrück Center.

Tony Musu is a Senior Researcher at the Health and Safety Department of the European Trade Union Institute since 2003. His main areas of research are the monitoring of REACH and trade union network on chemicals and the workplace protection legislation. He has been a prolific publisher in his areas of expertise. In his capacity, he represents European Trade Union Confederation in various REACH-related EU working groups. In the years between 2007 and 2012, he has been a Board member of the European Chemicals Agency (ECHA). Tony Musu is also a member of the Ad Hoc WG on Chemicals within the Luxembourg Advisory Committee on Health & Safety at work. Tony Musu holds PhD from the Institut Pasteur in Paris.